Czy gramofony to dobry pomysł na prezent?

Podziel się:

Czy gramofony to dobry pomysł na prezent?

Słuchanie muzyki to nieodłączna część naszego życia. Płyty gramofonowe od wielu lat cieszą się rosnącą popularnością wśród zaawansowanych melomanów, jak i zwykłych obywateli, którzy po prostu lubią dobrą jakość dźwięku. Ale czy gramofon kupić na prezent rzeczywiście warto? Spróbujmy sobie odpowiedzieć na to pytanie.

Gramofony manualne

Urządzenia manualne to najbardziej klasyczne rozwiązanie, ale i niezbyt praktyczne zarazem. Rzecz w tym, że trzeba przy nich chodzić. Płyty winylowe nie zmienią się same, a i dźwigienkę z igłą trzeba ustawiać ręcznie za każdym razem, gdy chcemy puścić swój ulubiony kawałek. A kiedy nagranie dobiegnie końca, gramofon manualny sam się nie wyłączy. Wzamian gramofon manualny oferuje najlepszą jakość dźwięku płyt gramofonowych.

Duży plus systemów manualnych to np. ramię gramofonowe lub elementy wkładki gramofonowej, które można w łatwy sposób wymienić, jeśli zajdzie taka potrzeba. Inne rodzaje gramofonów wymagają przeróbek, aby móc skorzystać z części nie będących desygnowanymi jednostkami dla danego modelu, co wiąże się często z większymi kosztami naprawy. Jeśli zaś o ceny samych gramofonów chodzi, nie należy sądzić, że opcja manualna będzie tańsza od automatycznej. To jest tak naprawdę bogate królestwo firm i tradycji. Klasa i jakość sprzętu, jak na przykład w przypadku legendy Pro-Ject Debut Carbon Evo, ma znacznie większy wpływ na cenę niż rodzaj zastosowanych mechanizmów (lub ich brak).

Gramofony półautomatyczne

Gramofony automatyczne to przeciwieństwo rozwiązań manualnych. Tutaj w zasadzie większość czynności wykonuje maszyna. Wystarczy nacisnąć przycisk i po wszystkim. Zakres obsługiwanych zadań jest jednak różny, dlatego przyjęto się mówić o gramofonach półautomatycznych. Największy wybór gramofonów, wkładek gramofonowych, przedwzmacniaczy gramofonowych oraz innych akcesorii do utrzymywania gramofonu w dobrym stanie znajdziesz na stronie audioplaza.pl.

Akcesoria gramofonowe

Trzeba pamiętać, że bez względu na rodzaj maszyny, zakup gramofonu może wiązać się z dodatkowymi akcesoriami. Chodzi o lepsze igły gramofonowe, na przykład, czy system nagłośniający. Gramofon to źródło dźwięku, więc potrzebuje do kompletu wzmacniacz oraz kolumny głośnikowe. Do tego nie zapominajmy o konserwacji. Nawet najlepsze gramofony wymagają szczególnej dbałości, ponieważ są to sprzęty stosunkowo delikatne i bark uwagi może pogorszyć ich funkcjonowanie, a nawet jakość brzmienia.

Gramofony na prezent nadają się doskonale. Ale nie są to urządzenia dla każdego. Rzecz w tym, że koszty z tym związane to pieniądze wyrzucone w błoto, jeśli dla kogoś kolekcja płyt gramofonowych ma taką samą wartość co płyty CD. Gramofon nie nadaje się także dla osób, które nie potrafią dbać o sprzęt. Jednak dla pozostałych… dla pozostałych doprawdy trudno o lepszy podarunek.

Paulina Sewiolo

Paulina Sewiolo

Z wykształcenia dziennikarka, z pasji blogerka modowa. Lubuję się w tematyce lifestylowej oraz designu. Prowadzę między innymi blogi poświęcone stylowi art-deco w urządzaniu wnętrz oraz kulinarno-dietetyczne. Więcej o mnie znajdziecie na stronie autora.

Skomentuj