Tak naprawdę mało kto interesuje się nakryciami głowy – ich historią, genezą nazwy, czy jak długo towarzyszą ludzkości. Na co dzień faktycznie nie ma potrzeby się zajmować tymi kwestiami, ważne jest tylko to, by dobrać odpowiednie dla siebie nakrycie głowy – takie, które będzie wygodne, będzie dobrze leżeć, a przy tym będzie modne. Czasami jednak naprawdę warto zastanowić się, skąd tak naprawdę wzięły się na przykład berety czy fedory. Może okazać się, że historie tych tak powszechnych elementów garderoby mogą być bardzo interesujące. To z kolei może sprawić, że już zupełnie inaczej spojrzysz na kapelusz damski Fedora, czy na berety damskie i być może zechcesz mieć taki w swojej kolekcji. Nakrycia głowy to przecież jeden z tych elementów odzieży, który można dopasować do naprawdę wielu sytuacji, dlatego warto go mieć.
- Nakrycie głowy – znane od tysiącleci
- Krótka historia beretu
- Berety damskie – skąd się wzięły?
- Fedora – historia
- Fedora i kultura
Nakrycie głowy – element garderoby znany od wieków
Różnorodne nakrycia głowy towarzyszą ludziom od zawsze. Historia ich powstania jest zawsze taka sama – ludzie po prostu chcieli chronić głowę przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi – wiatrem, deszczem, śniegiem czy męczącym upałem. Wszystko to może być bardzo groźne, jeśli głowa nie jest odpowiednio osłonięta. Niegdyś kwestie wizualne i estetyczne nie miały większego znaczenia – liczyła się tylko funkcja ochronna czapek, kapeluszy i innych nakryć głowy. To jednak zaczęło się bardzo szybko zmieniać. Współcześnie każdy już wie, że liczy się także wygląd. Nie trzeba też wybierać między funkcją użytkową danego nakrycia głowy, a jej estetyką. W dzisiejszych czasach każdy, nawet najbardziej wymagający, może mieć dokładnie to, na co ma ochotę. Wystarczy tylko dobrze poszukać. A dobrym miejscem, by rozpocząć poszukiwania będzie sklep Hatfactory.pl – to miejsce, w którym każdy powinien znaleźć coś dla siebie, nawet jeśli nie ma jeszcze ściśle sprecyzowanych wymagań.
Skąd się wzięły berety?
Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że berety wywodzą się od francuskich pasterzy, którzy paśli owce. Oni właśnie używali wełny jako wypełnienia do butów – dzięki temu było im ciepło w stopy, byli też chronieni przed wilgocią. Zauważyli oni jednak, że pod wpływem noszenia i ugniatania, wełna przyjmuje kształt płaskiego, sfilcowanego koła, który idealnie nadaje się do noszenia na głowie. Tak przez dłuższy czas wyglądała ich produkcja. Berety w końcu zaczęły też upowszechniać się u wyższych warstw społecznych – nosili je szlachetnie urodzeni, artyści, a także uczeni. Trafiły też do wojskowości. W końcu powstała też ich pierwsza fabryka. To wtedy zaczęto sztucznie dodawać charakterystyczną antenkę – w ręcznie robionych beretach była ona swoistym zakończeniem wełny, maszyny nie potrafiły tak zrobić, a beret bez antenki nie był już tym samym.
Czas na berety damskie!
Choć berety zaczęły się upowszechniać, nadal były domeną mężczyzn. Berety damskie pojawiły się dopiero, gdy odważna projektantka, Coco Channel, zaczęła ich używać w swoich stylizacjach. Słynęła ona z “podbierania” męskich części garderoby, by uczynić je bardzo kobiecymi, a jej chłopięce, prowokujące i bardzo artystyczne kreacje przeszły już do historii i nadal są wyznacznikiem dobrego stylu i smaku.
Kapelusz damski Fedora – krótka historia
Historia fedory sięga początków XX wieku i nierozerwalnie związana jest z pewną sztuką teatralną. Opowiada ona o losach księżniczki Fedory Romanowej, która nosiła właśnie tego typu nakrycie głowy – też dotychczas kojarzone z mężczyznami. Ta jedna sztuka, która osiągnęła duży sukces, wystarczyła, by kobiety oszalały na punkcie tych kapeluszy. Dzisiaj kapelusz damski Fedora nadal należy do najbardziej rozpoznawalnych i pożądanych nakryć głowy wśród wszystkich modnych i eleganckich kobiet. To nakrycie głowy bardzo uniwersalne, które od pamiętnej sztuki teatralnej nigdy tak naprawdę do końca nie wypadło z łask. Wszystko przez ich uniwersalność, która sprawia, że każdy może wyglądać dobrze w odpowiedniej Fedorze.
Fedora w kulturze
Współcześnie Fedora to też chyba najbardziej rozpoznawalny kapelusz w popkulturze. Nosił do Indiana Jones – to dzięki jego niesamowitym przygodom kapelusz ten stał się pewnym symbolem akcji i działania. Fedorę nosili też Michael Jackson, który nie lubił się rozstawać ze swoim kapeluszem. Z kolei najsłynniejszą noszącą Fedorę kobietą, poza – oczywiście – księżniczką Fedorą Romanową, od której tak naprawdę wszystko się zaczęło, jest Carmen Santiago. Jej czerwony długi płaszcz i Fedora są jej znakiem rozpoznawczym. Do dzisiaj zresztą fedora budzi dość awanturnicze, lecz przy tym bardzo przyjemne skojarzenia – dlatego jest tak lubiana. To ten kapelusz może dodać charakteru każdej stylizacji. W zależności od okoliczności i twojego pomysłu na wygląd, może prezentować się bardzo elegancko i szykownie, ale też łobuzersko, czy podkreślać twój aktywny styl życia. Kapelusz typu fedora doskonale komponuje się też ze stylizacjami retro – z takimi bowiem nadal, również przez popkulturę i kino noir, jest bardzo często kojarzony.
Fajny wpis, pomocny Ja uwielbiam wszelkiego rodzaju nakrycia głowy i w czasie lata noszę je regularnie! Może podpowiecie mi trochę, gdzie kupić torebki damskie w Drawsku Pomorskim, które by pasowały do rożnego rodzaju kapeluszy? 🙂 Chętnie się dowiem i wybiorę na łowy!
Fajny sklep :). Swoją drogą nakrycie głowy to dość rzadki temat w naszych sieciówkach :), podobnie jak plecaki do pracy, ja ostatnio zastanawiałam się gdzie kupić plecak do pracy dla mojego mężczyzny i nie jest łatwo o takie dodatki, podobnie jak o fajne nakrycie głowy.
Ciekawa oferta. Jeśli chodzi o sklepy z modnymi akcesoriami dla Pań to polecam też prowadzony przez Blogerkę Styleev Style Shop Styl.
Kupiłam u niej plecaczek skórzany 🙂 Bardzo ładny i do tego idealny na laptopa i dokumenty do pracy 🙂
Ja niedawno kupiłam takie plecaki do szkoły dla dziewczyn w rodzinnym Drawsku i powiem wam, że ostatnio lubię łączyć kapelusze właśnie z takimi lekkimi plecaczkami. Wygląda to po prostu szałowo, a przede wszystkim można się ładnie odmłodzić 🙂
Fajne kapelusze. Ja bardzo lubię styl vintage, szuka teraz torby na ramię właśnie w takim retro stylu,. Co myślicie o tych torbach vintage dla mężczyzn: http://www.belveder.com.pl/sklep/torby-meskie/vintage/. Podobają wam się?