To, że pompy ciepła są najlepszym źródłem grzewczym jest w stu procentach pewne. Decydują się na nie, można liczyć na bezawaryjność oraz niezawodną prace podczas każdej pory roku. Zapewniają nie tylko świetne źródło ciepła, ale i również chłodzą. Posiadają także możliwość podgrzewania wody, co jest ich ogromną korzyścią.
Warto tutaj zaznaczyć to, że wybór odpowiedniej pompy ciepła nie jest tak łatwy, jak może się wydawać. ( na stronie https://remont.biz.pl/pompa-
Pompa ciepła gruntowa, mimo tego, że wiążę się z wyższymi kosztami instalacji to i tak jest bardziej korzystniejsza. Posiada wiele innych bardzo praktycznych zalet, o których powiemy nieco później. Oczywiście pompa ciepła powietrzna nie jest zła, jednakże w porównaniu do tej pierwszej zostaje w tyle. Wiadomo, że też posiada kilka zalet, dlatego też warto się z nimi zapoznać.
Najważniejsze zalety i wady pompy gruntowej i powietrznej
Jak już wcześniej wspomniano, wybór właściwej pompy ciepła nie jest tak oczywisty, ponieważ w pierwszej kolejności trzeba zdecydować się na jej odpowiedni rodzaj. Obecnie, na rynku dostępne są pompy gruntowe oraz powietrzne. Oczywiście każda z nich posiada swoje zalety oraz wady. W niektórych przypadkach są one bardziej istotne, a w innych nieco mniej. Na samym początku zacznijmy od korzyści. Zatem pompy gruntowe posiadają stałą temperaturę, dlatego też zwiększają efektywność instalacji grzewczych.
Natomiast, jeśli chodzi o pompy powietrzne to do ich zalet, należy przede wszystkim niższy koszt instalacji, niż w przypadku poprzedniego rodzaju urządzenia. Są to oczywiście tylko i wyłącznie podstawowe zalety, ponieważ jest ich nieco więcej. Najbardziej uciążliwą wadą tej pompy jest to, że jej wydajność w zimowym okresie znacznie spada. Jest to niezwykle istotna kwestia, o której zawsze należy pamiętać. W przypadku pompy gruntowej największą niekorzyścią jest bardzo wysoki koszt montażu oraz odwiertów.
Jak wygląda montaż pompy gruntowej oraz powietrznej? Na, co zwrócić szczególną uwagę?
Bez względu na to, na jaką pompę ciepła się zdecydujemy jej montaż musi być przeprowadzony przez doświadczonych fachowców. Tutaj dokładność oraz solidność są najważniejsze, dlatego też nie należy samodzielnie podejmować się tego zadania. Jak wiadomo, gruntowe pompy instaluje się wewnątrz budynku. Wymagają one przede wszystkim wykonania specjalnych odwiertów. Natomiast te powietrzne są montowane na zewnątrz budynku. Tutaj odpowiednie ustawienie urządzenia jest bardzo istotne.
Jak widać, pompy ciepła są doskonałym źródłem grzewczym, który wyróżnia się niesamowitą ekologią. Są również tanie w eksploatacji, a co najważniejsze nigdy nie zawodzą, ponieważ sprawdzają się w wielu warunkach.