UPOMINKI DLA GOŚCI WESELNYCH

Podziel się:
upominki dla gości weselnychh

Ach, któż z nas nie lubi dostawać upominków? Bez znaczenia jest okazja i okoliczności – mały podarunek często trafia w serce tak samo mocno, jak drogi zegarek, a czasami bardziej, gdy jest dany… od serca. Gdy wybieramy się na ślub i wesele jest dla nas oczywiste, że musimy zaopatrzyć się w prezent dla Młodej Pary. A czy organizując wesele mamy obowiązek obdarowywać gości? Przecież na weselu dostają od nas mnóstwo smakołyków i wspomnień! Obowiązku nie ma; zwyczaj dopiero się kształtuje, gdyż przywędrował do nas z Zachodu. Upominek dla gościa weselnego jest za to bez cienia wątpliwości przemiłym dodatkiem, bez którego znakomita większość z nas nie wyobraża sobie już ślubu. Zapraszam Was na przewodnik, w którym znajdziecie trochę pomysłów, podpowiedzi i wskazówki, jak obdarowywać gości upominkami 🙂

Jaki rodzaj upominków wybrać?

Choć opcji jest nieskończenie wiele, upominki można podzielić na dwie zasadnicze i dość oczywiste grupy: jadalne i niejadalne. Dokonując wyboru kierujmy się własnymi odczuciami – czy chcemy, aby prezent został skonsumowany (i pozostawił wyłącznie miłe doznania smakowe, które są bezcenne!) czy spełniał jakąś praktyczną bądź dekoracyjną rolę.

Upominki, które możecie zrobić sami:
– ciasteczka
– mydełka
– origami
– wszelkiego rodzaju trunki
– mieszanka przypraw / ziół / herbat zapakowana np. w probówkę lub słoiczek

Upominki, które możecie kupić:
– małe roślinki ozdobne, np. kaktusy (pisałam o nich tutaj) lub ładnie zapakowane nasionka
– magnesy z personalizacją
– słodycze
– regionalne przysmaki, np. miody w małych słoiczkach

Jeśli decydujecie się na motyw lub kolor przewodni wesela – zdecydowanie warto zaakcentować to także na upominkach! Wystarczy dodać wstążeczkę w wybranym kolorze lub wykorzystać motyw jako inspirację do zapakowania lub samego upominku. Czasami sam opakowanie jest tak atrakcyjne, że czyni zwyczajną rzecz świetnym upominkiem – np. fajnie zapakowane jabłko czy zwykły cukierek w  niecodziennym outficie 🙂

We właściwym miejscu o właściwej porze, czyli kiedy i w jakich okolicznościach wręczać upominki gościom?

Najczęściej praktykowanym zwyczajem jest zostawienie upominku tuż przy talerzyku z winietką. Dzięki temu upominek jest nie tylko podarunkiem od Młodej Pary, ale i dekoracją stołu, przynajmniej na samym początku wesela (warto, żeby fotograf uwiecznił stoły, zanim pojawią się goście). Jeśli mamy różne upominki dla kobiet, mężczyzn i dzieci – przy tym rozwiązaniu możemy od razu dedykować upominek.

Druga opcja to upominek, który jest jednocześnie winietką. Imię i nazwisko może być nadrukowane na opakowaniu prezentu lub na karteczce do niego dołączonej.

Trzecia opcja – to samoobsługa. Jeśli planujecie foto-budkę albo księgę gości wystawioną na osobnym stoliku – obok możecie postawić koszyczki z upominkami “do pobrania”. To mało osobista forma podziękowania, ale może zachęcić np. do wpisów do księgi.

Czwarta opcja, dla odmiany bardzo osobista, to wręczanie upominków bezpośrednio przez Młodą Parę. Można zrobić to na dwa sposoby – albo w trakcie składania życzeń albo na koniec wesela, gdy żegnamy się z gośćmi.

Coś od serca – czyli co napisać na bileciku dołączonym do upominku

Owszem, możecie wręczyć sam upominek, ale jeśli już zainwestowaliście czas i pieniądze, aby go zorganizować, to warto dodać słowo od siebie, choćby miało to być “Dziękujemy!”. Możecie także skorzystać ze stempla ślubnego, który zamówiliście z myślą o ozdabianiu kopert z zaproszeniami. Jeśli macie dość niewielkie wesele, możecie podziękować każdemu z gości z osobna, albo opisać upominek nie imieniem i nazwiskiem, ale bezpośrednim zwrotem lub przezwiskiem które jest w powszechnym użyciu. Bo jak kraść – to miliony! 😉

Paulina Sewiolo

Paulina Sewiolo

Z wykształcenia dziennikarka, z pasji blogerka modowa. Lubuję się w tematyce lifestylowej oraz designu. Prowadzę między innymi blogi poświęcone stylowi art-deco w urządzaniu wnętrz oraz kulinarno-dietetyczne. Więcej o mnie znajdziecie na stronie autora.

Komentarze

Skomentuj